Tlen to najlepsze lekarstwo na COVID

W chorobie COVID-19 jest jedna szczególna cecha. To zmiany naczyniowe, które doprowadzają do pogorszenia niewydolności oddechowej – tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog i pulmonolog. Jest jednak coś, co pomaga w ograniczeniu skutków epidemii. Mowa o tlenoterapii, która nie po raz pierwszy okazuje się niezwykle skuteczna przy dolegliwościach w oddychaniu, i nie tylko.

Pacjent, który chorował na COVID, po 10 dniach od wystąpienia objawów nie jest już pacjentem zakaźnym, natomiast w badaniu PCR nadal można stwierdzać pozostałości wirusa. Tacy pacjenci powinni być wypisywani do domowej opieki, gdzie, przede wszystkim, powinni być leczeni tlenoterapią, bo powikłania wielonarządowe, które mamy, wynikają z niedotlenienia i najważniejszym lekiem jest tlen – tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog i pulmonolog.                                                                                                                                        W Polsce jest wiele punktów zajmujących się pulmonologią i rehabilitacją, które mogłyby wziąć pod opiekę takich pacjentów. Jednym z takich miejsc jest Gabinet Tlenoterapii Hiberbarycznej Wiecznie Młodzi z siedzibą w Nowym Sączu przy ul. Śniadeckich 8, a także w Limanowej przy ul. Tarnowskiej 40.

W gabinetach Wiecznie Młodzi w Nowym Sączu i Limanowej zabiegi przeprowadzane są w komorach miękkich, jedno oraz dwuosobowych. Są to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najnowocześniejszych urządzeń, które posiadają certyfikat zgodności z Przepisami Polskimi i Normami Unii Europejskiej, dotyczących Komór do terapii tlenowej – hiperbarycznej. Osoby oddychają tam tlenem pochodzącym z koncentratora tlenu, będącego urządzeniem medycznym, posiadającym międzynarodowy atest Systemu ciekłego tlenu w urządzeniach służby zdrowia do celów tlenowych. Przez godzinę podawany jest czysty tlen (stężenie tlenu 94% (+/-3%)) – normalnie w powietrzu jest 21 proc. tlenu i 78 proc. azotu. Tym sposobem dostarczają do organizmu 15 razy więcej tlenu, niż oddychając normalnie.

PAMIĘTAJ: Jeśli podejrzewasz, że masz objawy COVID-19 lub jesteś w trakcie oczekiwania na wyniki na obecność koronawirusa – stosuj się do zaleceń lekarzy, odpowiednich służb oraz wytycznych WHO zachowując wszelkie środki higieny i ostrożności.